Jakie złoża mogą zostać wykorzystane do procesu, jakim jest odmanganianie wody? Jaki odmanganiacz wody wybrać? Dlaczego warto usuwać mangan z wody?
Odmanganianie bez napowietrzania
Jednym z chętniej wykorzystywanych jest złoże Greensand, czyli inaczej zielony piasek. Działa na bardzo prostej zasadzie, ponieważ woda przepływa przez filtr, dzięki czemu mangan w wodzie zostaje rozpuszczony i wytrącony.
Usuwanie manganu na drodze wymiany jonowej
Jeśli w naszym domu posiadamy minimalne przekroczenia manganu to najlepiej sprawdzą się odmanganiacze wody, w których zastosowana jest wymiana jonowa. Dzięki temu zostaje zredukowana ilość manganu, przez zmiękczacz, który mamy w naszej stacji.
Polifosforan – sposób na mangan?
Coraz częściej w sklepach pojawiają się odmanganiacze polifosforanowe. Wiele osób już się to nich przekonało, a dzięki temu, że są względnie tanie zapewne zyskają w przyszłości duży rozgłos. Jedyną przeciwnością do ich używania są wysokie temperatury, czego powodem może być uwalnianie manganu w grzejnikach, ale również temu możemy w łatwy sposób zapobiegać. Wystarczy, że woda uzdatniana będzie po podgrzaniu.
Odmanganianie z napowietrzaniem
Jednym z najpopularniejszych i najskuteczniejszych sposobów na usuwanie manganu z wody jest zastosowanie dużego odżelaziacza i odmanganiacza ze złożem katalitycznym, który działa ze wstępnym napowietrzaniem wody. To metoda w pelni bezpieczna dla środowiska, ale i ekonomiczna, bo regeneracja wymaga jedynie zastosowania wody.
Przykładami takich odżelaziaczy i odmanganiaczy jest seria od polskiej marki Ecoperla Sanitower oraz Ecoperla Oxytower.
Poznaj problem manganu w wodzie: https://www.krainawody.pl/blog/news/mangan-w-wodzie-czy-jest-szkodliwy-jak-go-usuwac
Jak dobrać odmanganiacz?
Aby wykorzystać jedno z urządzeń trzeba najpierw dowiedzieć się, jaki odczyn ma nasza woda i jakie jest w niej stężenie manganu, a także innych substancji. W ten sposób dobierzemy najlepszy, automatyczny lub ręczny uzdatniacz i będziemy mogli w domowym zaciszu cieszyć się zdrową i krystalicznie czystą wodą.
Nic już nie stanie na przeszkodzie, żeby spożywać ją bez obaw o nasz organizm. Dzięki temu będzie smaczniejsza, a dodawana do potraw czy napojów nie będzie zmieniała ich smaku, ani zapachu. Warto zastanowić się nad takim sprzętem do domku jednorodzinnego.
Ciekawe 🙂 Nigdy nie miałam wody ze studni, więc nie miałam problemu z wodą. Domyślam się, że musi to być uciążliwe, bo wiem jak uciążliwa jest np. twarda woda.