Ultrafioletowe lampy bakteriobójcze są bardzo skuteczną metodą walki z rozmaitymi drobnoustrojami zamieszkującymi wodę. Emitowane przez urządzenia promieniowanie UV jest w stanie zniszczyć nawet 99,9% szkodliwych mikroorganizmów, które nierzadką są główną przyczyną wielu chorób oraz zatruć. Najbardziej efektywne działanie bakteriobójcze uzyskać można przy zastosowaniu fali o odpowiedniej długości oraz optymalnej intensywności.
Filtracja przy pomocy promieniowania UV?
Promieniowanie ultrafioletowe jest skuteczne w walce z drobnoustrojami za sprawą jej głównych mechanizmów. Lampa bakteriobójcza wytwarza dimery pirymidynowe na nici DNA mikroorganizmów, co uniemożliwia ich komórkom dalszą reprodukcję. Kolejny istotny mechanizm polega na zerwaniu ciągłości ściany komórkowej, dzięki czemu cały mikroorganizm ulega zniszczeniu.
Przeczytaj więcej o lampach sterylizujących na https://www.klarsan.pl/dom/lampy-bakteriobojcze/
Co jeszcze warto wiedzieć?
Na efektywność sterylizacji wpływ ma ilość promieniowania ultrafioletowego, która może zostać zaabsorbowana przez mikroorganizmy. Stopień ich unieszkodliwienia zależy od typu drobnoustrojów, mętności wody oraz czasu i intensywności promieniowania. Sterylizacja wody jest najbardziej skuteczna wówczas, gdy nie ma w niej składników mogących pochłonąć część promieniowania ultrafioletowego, takich jak żelazo czy substancje humusowe.
ostatnie komentarze