Naświetlanie wody światłem ultrafioletowym, lub innymi słowy dezynfekcja wody za pomocą lamp UV, to nowoczesna metoda sterylizacji, która nie tylko nie wprowadza żadnych środków chemicznych do wody, ale przede wszystkim nie grozi przedawkowaniem żadnego środka dezynfekującego. Warto podkreślić, że promieniowanie UV nie zmienia ani zapachu, ani smaku uzdatnionej wody.
Sterylizacja wody ze studni za pomocą lamp UV – przebieg całego procesu
Każde urządzenie UV składa się z komory naświetlania i lamp UV czyli tzw. promienników, które umieszczone są we wnętrzu maszyny. Urządzenia te zostały tak skonstruowane, aby woda przepływała wzdłuż lamp UV.
Ponadto warto również podkreślić, że w urządzeniu może być zamontowana jedna lampa lub ich większa ilość. Moc pojedynczej lampy niskociśnieniowej wynosi od 20 do 120 W, natomiast żywotność żarników to ok. 8000 godzin czyli 1 rok. Taka konstrukcja lampy zapewnia odpowiednią ilość cieczy, która poddawana jest dezynfekcji, co zapewnia optymalne i skuteczne przenikanie promieni UV. Główną zaletą tego typu rozwiązań jest fakt, że zawarte bakterie w wodzie zostają całkowicie zniszczone, ponieważ promieniowanie UV rozkłada całkowicie ich łańcuch DNA.
Dobre zabezpieczenie wody ze studni, nawet jeśli bakterie wcześniej w niej nie występowały. Warto się zabezpieczać przed zatruciami od bakterii, nie jest to ani bezpieczne ani przyjemne… A lampy to raczej takie zdrowe sposoby, bez żadnej chemii.