Z dużą twardością wody zmaga się bardzo wiele osób. Wytrącający się podczas podgrzewania wody osad, może doprowadzić na przykład do zniszczenia pralek i bojlerów. Zakamienienie bojlera sprawia, że termostat nie pracuje prawidłowo. W związku z tym bojler może się częściej włączać, jednocześnie gromadząc coraz mniej wody.
Nie tylko bojlery…
Problem ten spotykany jest również w systemach centralnego ogrzewania. Nagłe i coraz częstsze odpryski kamienia doprowadzają do przegrzania wody, co w skrajnej sytuacji może doprowadzić nawet do wybuchu kotła.
Najlepsze rozwiązanie na problem twardej wody
Problem z wytrącaniem się osadu rozwiązać można jedynie poprzez zmiękczanie wody. Dotyczy to również chropowatego, mineralnego osadu występującego w wielu rodzajach sprzętu domowego, na przykład pralkach czy zmywarkach. Nierzadko osad ten może doprowadzać do wczesnych awarii sprzętu, a nawet skracać jego żywotność. W przypadku występowania takiego problemu, również jedynym skutecznym rozwiązaniem jest odpowiedni zmiękczacz wody. Jej zbyt duża twardość znacznie zmniejsza wydajność środków czyszczących oraz piorących, co może wiązać się z koniecznością dodawania znacznie większych ilość szkodliwych oraz drogich detergentów.
Co jeszcze powoduje kamień kotłowy?
Obecność kamienia kotłowego może powodować znaczne straty energii cieplnej. Wówczas konieczne jest dostarczenie większej jej ilości, aby ogrzać nawet niedużą porcję lub zbliżoną ilość cieczy. Niedogrzania lub przegrzania lokalne mogą doprowadzić nawet do awarii całej instalacji grzewczej. Nierzadko kamień kotłowy osadza się również w rurach instalacji wodnej, a usunąć mogą go jedynie dobre zmiękczacze wody. Wiązanie jonów zatyka rury, co zmniejsza ich średnicę oraz stopniowo powoduje zablokowanie przepływu. Złogi kamienia przyczyniają się do rozwoju rozmaitych, szkodliwych bakterii. W dłuższej perspektywie każde z tych zagrożeń pogłębia się i powoduje kolejne straty.
ostatnie komentarze