Woda może być twarda lub miękka. Okazuje się, że w większości przypadków woda twarda powoduje liczne szkody w domu, natomiast woda miękka jest zdecydowanie mniej agresywna, a co za tym idzie również jest lepsza dla naszej skóry, włosów czy sprzętu AGD.
Problemy z twardą wodą to nasza polska rzeczywistość. Twarda woda w domu może siać powodować liczne awarie zmywarek lub pralek. Można jednak sobie z tym poradzić, ponieważ istnieją proste sposoby na twardą wodę. A jaka woda będzie lepsza do picia?
Jaka woda do picia – twarda czy miękka?
Okazuje się, że tutaj zdania są podzielone. Woda twarda zawiera więcej minerałów, dlatego duża liczba osób uważa, że jest ona smaczniejsza do picia. Trzeba jednak wiedzieć, że zawartość magnezu i wapnia w twardej wodzie jest znikoma i stanowi jedynie mały procent dziennego zapotrzebowania organizmu na te minerały. Ich usunięcie z wody w wyniku zmiękczania można jednak łatwo zrekompensować.
Jedno jest pewne – dodatkowe jony sodu w wodzie miękkiej nie zmieniają jej smaku na bardziej słony. To częsty mit powtarzany o zmiękczaniu. Aby woda nabrała słonego smaku, konieczne byłyby jeszcze dodatkowe chlorki, a te z kolei w procesie zmiękczania nie biorą udziału. Skład wody po zmiękczaniu różni się jedynie brakiem soli wapnia i magnezu odpowiedzialnych za twardość oraz zwiększoną ilością sodu, co nie ma wpływu na smak. Dodatkowy sód muszą mieć na uwadze osoby, które są na diecie, np. niskosodowej.
Mnie np. woda z osmozy dużo bardziej smakuje niż z butelki czy surowa z kranu. Może też działa placebo, bo boję się co może się dokładnie znajdywać w takiej wodzie, która zbiera z rur wszystkie zanieczyszczenia. Ale osmoza to fajne rozwiązanie, wygodne, bezpieczne. Używam od pół roku i bardzo sobie chwalę.