Ten rodzaj zmiękczaczy wody jest przeznaczony do zadań specjalnych. Doskonale sprawdza się w przemyśle oraz do celów socjalno-bytowych, gdzie potrzebna jest spora ilość zmiękczonej wody oraz duża wydajność.
W większości przypadków zmiękczacze dwuelementowe nie są dobrym wyborem do zastosowania w gospodarstwach domowych, jednak powstają specjalne serie, które dedykowane są do dużych domów, gdzie wysoki stopień twardości wody mocno daje się we znaki, a zużycie wody także nie jest najmniejsze (taką serią jest na przykład Ecoperla Softower).
W dwuczęściowych zmiękczaczach wody wszystkie elementy składowe są widoczne. Takie urządzenia należą do dość dużych, zajmujących sporo miejsca. Charakteryzują się tym, że mają oddzielny zbiornik na złoże z głowicą sterującą oraz oddzielny zbiornik na sól regeneracyjną.
Z czego zbudowany jest dwuczęściowy zmiękczacz wody?
Często dwuelementowe zmiękczacze wody składają się z różnych komponentów dobieranych na życzenie Klienta lub przez sprzedawcę po ocenie jakości wody. Każdy taki produkt musi mieć:
- głowicę sterującą
- zbiornik ciśnieniowy na złoże
- złoże filtracyjne
- zbiornik na sól regeneracyjną
Na co zwrócić uwagę przy wyborze dwuelementowego zmiękczacza wody?
W przypadku serii zmiękczaczy wody ważny będzie producent oraz jakość poszczególnych elementów. Jeśli zdecydujemy się na samodzielny dobór poszczególnych części musimy pamiętać, że głowica sterująca jest “mózgiem” każdego zmiękczacza wody, dlatego najlepiej aby pochodziła od znanego i cenionego producenta. To właśnie ona jest odpowiedzialna za regenerację.
Kolejnym elementem jest zbiornik ciśnieniowy na złoże. Im jest większy, tym bardziej wzrasta jego pojemność. To właśnie od jego wielkości zależy jaka realna ilość złoża będzie w stanie uzdatniać wodę
Dokładnie tak samo jak w przypadku kompaktowych zmiękczaczy wody, i zmiękczacze dwuelementowe powinny zostać wyposażone w dobrej jakości żywicę jonowymienną. Najlepiej sprawdzi się żywica monosferyczna, która ma dużą powierzchnię filtracyjną oraz jest o wiele trwalsza niż złoża polisferyczne. Dzięki temu znacznie wydłużymy czas eksploatacji pomiędzy wymianami złoża. Oprócz tego woda jest równomiernie filtrowana, a to z kolei przekłada się na pełną satysfakcję z uzdatniania.
Wbrew pozorom zbiornik na sól regeneracyjną również ma niemałe znaczenie. Ważne, aby był wykonany z trwałych materiałów. Dzięki temu będzie bardziej odporny na ewentualne uszkodzenia mechaniczne, a także na warunki otoczenia.
Głowica sterująca
Jeden z najważniejszych elementów każdego zmiękczacza wody działającego na zasadzie wymiany jonowej. Steruje pracą całego urządzenia, odpowiada za regenerację. W niej można sprawdzić całą historię pracy.
Butla ciśnieniowa
To miejsce, w którym jest umieszczane złoże filtracyjne. Tutaj też zachodzi proces uzdatniania wody oraz regeneracja złoża. Woda trafia do butli, przepływa przez złoże, a następnie już czysta jest zasysana do obiegu.
Zbiornik na sól regeneracyjną
Oddzielny zbiornik na sól regeneracyjną zazwyczaj jest wykonany z tworzywa sztucznego. Jest bezpośrednio połączony ze zbiornikiem ciśnieniowym. Z niego zasysany jest roztwór solanki na regenerację.
Żywica jonowymienna
Żywica jonowymienna jest złożem odpowiadającym w przypadku zmiękczaczy wody za zatrzymanie jonów wapnia i magnezu oraz wymianę ich na neutralne jony sodu. W taki sposób woda pozbawiana jest twardości.
Sól do zmiękczacza
Sól jest niezbędnym elementem służącym regeneracji złoża filtracyjnego. Bez niej złoże nie jest w stanie prawidłowo przeprowadzać wymiany jonowej oraz zmiękczać wody. Najczęściej występuje w formie pastylek.
Bardzo cenne informacje.