Kompaktowe zmiękczacze wody są polecane właścicielom domów jednorodzinnych oraz mieszkańcom bloków. To doskonały wybór ze względu na swój rozmiar oraz wygląd. Wszystkie części zostały schowane w estetycznej obudowie wykonanej z trwałego tworzywa.
Dzięki temu rozwiązaniu zmiękczacz wody przede wszystkim zajmuje bardzo mało miejsca (zmieści się nawet w bardzo ciasnej piwnicy czy kotłowni), a poszczególne elementy nie podlegają zniszczeniu ani działaniu bodźców pochodzących z zewnątrz.
Kolejnym plusem wyboru tego typu urządzeń jest fakt, że przyszły użytkownik dostaje złożony, pełny produkt gotowy do zamontowania. Nie musi sam poszukiwać niektórych części montażowych, ponieważ wszystkim zajął się już producent.
Z czego zbudowany jest każdy kompaktowy zmiękczacz wody?
Choć w sklepach można znaleźć wiele urządzeń różniących się pod względem wyglądu, ceny oraz dodatkowych funkcjonalności, to jest kilka elementów, które znajdują się w każdym dostępnym modelu:
- głowica sterująca
- butla ze złożem filtracyjnym
- zbiornik na sól regeneracyjną
- zabezpieczenia antyprzelewowe
- zawór solankowy
- studzienka
- inżektor
- złoże
Na co zwrócić uwagę przy zakupie kompaktowego zmiękczacza wody?
Przede wszystkim rekomendowane jest, aby wziąć pod uwagę jakość głowicy sterującej. Warto wybrać taką, która została wyprodukowana przez znanego i cenionego producenta. Na rynku można znaleźć głowice sterujące działające w oparciu o elektrozawory (takie są na przykład w Ecoperla Slimline). Elektrozawory zwiększają wydajność działania głowicy oraz sprawiają, że jest jeszcze mniej narażona na awarie.
Kolejnym bardzo ważnym elementem jest złoże, jakim będzie zasypany nasz przyszły zmiękczacz wody. Decydując się na jonowymienną żywicę monosferyczną zyskujemy większą pewność, że woda będzie dokładnie filtrowana a żywotność złoża dłuższa. Wszystko dzięki jednakowej budowie każdej cząsteczki żywicy jonowymiennej. Filtracja wody jest równomierna, a złoże zużywa się tak samo w każdym miejscu. Zupełnie odwrotnie jest w przypadku żywic polisferycznych, które nadal można znaleźć w większości zmiękczaczy wody.
Podłączenie kompaktowego zmiękczacza wody
Instalacja kompaktowego zmiękczacza wody wcale nie jest trudna. W większości przypadków nie wymaga wizyty serwisanta ani też hydraulika, ponieważ cały proces krok po kroku wraz z programowaniem jest przedstawiony w instrukcji obsługi, którą zazwyczaj producent załącza w zestawie ze zmiękczaczem wody. Poniżej przedstawione zostały dwa schematy stosowane najczęściej podczas montażu zmiękczacza wody.
Najprostszy schemat montażu zmiękczacza wody
Z tym typem montażu powinna sobie poradzić nawet osoba, która na co dzień nie ma styczności z instalacją hydrauliczną. Zmiękczacz wody wystarczy podłączyć na wejściu wody do budynku. W pobliżu miejsca podłączenia powinno znajdować się zasilanie elektryczne oraz odpływ do kanalizacji. Instalacja może być jeszcze łatwiejsza przy użyciu węży elastycznych FixaFlex.
Zaawansowany schemat montażu zmiękczacza wody
Ten typ podłączenia jest nieco trudniejszy, jednak ma swoje plusy. Jednym z nich jest fakt, że jeśli nastąpi awaria zmiękczacza wody lub filtra mechanicznego, domownicy nadal będą mogli korzystać z twardej, surowej wody. I w tym przypadku konieczny jest montaż filtra mechanicznego, podłączenie do prądu oraz odpływu do kanalizacji. Zmiękczacz wody musi być zainstalowany na wejściu wody do budynku.
Które zmiękczacze wody były w zeszłym roku najchętniej wybierane przez użytkowników?
Wśród tylu modeli obecnych na rynku na pierwszy plan zdecydowanie wybiła się polska marka. Poznaj zmiękczacze wody najchętniej wybierane do gospodarstw domowych – polskiej marki Ecoperla.
To prawda, że powoli to standard. Coraz więcej osób już korzysta ze zmiękczaczy. Bardzo wiele osób planuje jak i gdzie je zainstalować.